top of page

Rodzaje frezerów do lodów

Zaktualizowano: 19 maj 2023

Frezery to urządzenia, bez których nie sposób wyobrazić sobie produkcję lodów. To one odpowiadają za odpowiednie schłodzenie, napowietrzenie i wymieszanie mieszanki, a tym samym wpływają na smak i konsystencję gotowych lodów. Jeśli stoisz przed wyborem frezera do lodów do swojej lodziarni, zapraszamy do lektury naszego artykułu. Omówiliśmy w nim dwa główne rodzaje tych urządzeń.


Pionowe frezery do lodów


Pierwszym rodzajem są frezery pionowe. Ich nazwa pochodzi od pionowego ułożenia cylindra. Zapewnia ono optymalne przekazywanie temperatury na podstawę i ścianki z układu chłodniczego. Do zalet tych urządzeń należą przede wszystkim łatwość instalacji, możliwość szybkiej zmiany miejsca pracy, dzięki dołączonym kółkom i kompaktowość.


Wśród pionowych frezerów do lodów warto wspomnieć o dwóch modelach od firmy TELME. Pierwszym z nich jest Practica. Wyróżnia się między innymi krótkim czasem cyklu zamrażania, wysoką skutecznością schładzania i łatwą obsługą za pomocą panelu sterowania. Drugi model to Ecogel, który jest wyposażony w system podwójnego schładzania cylindra. Zapewnia on oszczędność wody i energii.


Poziome frezery do lodów


W poziomych frezerach do lodów cylinder znajduje się w pozycji horyzontalnej. W urządzeniach TELME zastosowany jest dwuobwodowy układ chłodzący, dzięki któremu możliwe jest wyprodukowanie większej ilości lodów w krótszym czasie. Dodatkowo frezery poziome zapewniają wysokie napowietrzenie mieszanki lodowej przekraczające 40%.

Do tej kategorii należą urządzenia Profigel oraz Extragel od TELME. Profigel umożliwia produkcję suchych lodów o optymalnej strukturze, delikatnej konsystencji, które bardzo łatwo się nakładają. Extragel to frezery dla najbardziej wymagających producentów lodów. Dzięki nim wyprodukujesz idealnie kremowe lody.

9 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page