top of page

Czekolada jest zdrowa

Zaktualizowano: 23 wrz 2022

Zdrowa czekolada: 6 sekretów, jakie skrywa caryca wszystkich słodyczy


Jak wykazują badania, regularne jej spożywanie - zwłaszcza gorzkiej - pobudza nie tylko kubki smakowe, ale również narządy wewnętrzne w całym ciele, przede wszystkim mięsień sercowy, a wystarczy już kilka kostek dziennie, by dostrzec zdrowotne korzyści.


Podajemy 6 mało znanych powodów, dla których warto jeść czekoladę.
Koniec z poczuciem winy!

1. Może ocalić życie


Osobom po zawale lekarze raczej odradzaliby jedzenie czekolady, lecz przeprowadzone ostatnio w Szwecji badania sugerują, iż przysmak ten może obniżać ryzyko wystąpienia kolejnego zawału, potencjalnie ratując tym samym życie.

Badacze przeprowadzili ankietę wśród ponad tysiąca pacjentów z przebytym zawałem serca, pytając o nawyki związane z jedzeniem czekolady. Przez następne 8 lat grupę tę obserwowano, monitorując zdrowie uczestników. Jak odkryli naukowcy, im więcej czekolady spożywał dany pacjent, tym bardziej malało ryzyko zgonu w następstwie chorób serca, nawet wziąwszy pod uwagę inne czynniki, takie jak otyłość, palenie papierosów czy picie alkoholu.

U osób regularnie raczących się czekoladą (2-3 razy w tygodniu) prawdopodobieństwo śmierci powiązanej z chorobami serca było do 3 razy mniejsze niż u osób jej unikających. Efekt ochronny zapewniało spożywanie czekolady nawet rzadziej niż raz w miesiącu.


2. Dba o tętnice


Gorzka czekolada jest w stanie podwyższać poziom "dobrego" cholesterolu frakcji HDL oraz obniżać poziom "złego", LDL2. Badania udowodniły też, że zapobiega ona tworzeniu się zakrzepów (powstających na skutek zlepiania się trombocytów) oraz usprawnia czynność śródbłonka wyścielającego tętnice, który odpowiada za produkcję tlenku azotu, związku rozkurczającego naczynia krwionośne i oczyszczającego ich światło.

Gorzka czekolada wywiera też korzystny wpływ na ciśnienie krwi. Nawet kilka kostek dziennie jest w stanie znacząco obniżyć ciśnienie, co wykazały badania na grupie dorosłych pacjentów z łagodnym nadciśnieniem tętniczym. Musi być to jednak gorzka czekolada - mleczna, biała czy deserowa nie przynoszą takiego efektu.


czekolada

3. Pomaga utrzymać linię


Osoby dbające o smukłą sylwetkę wcale nie muszą odmawiać sobie czekolady, a nawet wręcz przeciwnie - badacze przekonują, że może ona pomóc w kontrolowaniu wagi.

Eksperci z University of California w amerykańskim San Diego przeanalizowali nawyki żywieniowe tysiąca kobiet i mężczyzn, co pozwoliło im odkryć, że osoby regularnie jadające czekoladę były szczuplejsze niż te raczące się nią rzadziej.

Ludzie z pierwszej grupy nie przyjmowali bynajmniej mniejszej liczby kalorii (a wręcz odwrotnie), nie wykazywali też większej aktywności fizycznej, a jednak wyliczono u nich znacznie niższe BMI (wskaźnik masy ciała obliczany na podstawie wzrostu i wagi). Badacze są zdania, że jest to związane ze zdolnością czekolady do pobudzania metabolizmu, co tłumaczyłoby, dlaczego jedzenie tego konkretnego smakołyku nie prowadzi do nadwagi.


4. Naturalnie chroni przed słońcem


Nie chodzi tu wcale o wysmarowanie całego ciała czekoladą. Wystarczy zjeść kilka kostek dziennie, by chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Po 3 miesiącach jedzenia czekolady bogatej w zdrowe flawanole przez grupę ochotników, ich minimalna dawka rumieniowa (czyli minimalna dawka promieniowania UV, która sprawia, że skóra jest zaczerwieniona) podwyższyła się o ponad połowę.

W innej grupie, złożonej z ochotników jedzących czekoladę ubogą we flawanole, zmian takich nie zarejestrowano.

Wystarczyła do tego dawka 20 g dziennie, czyli ok. 6 kostek z tabliczki standardowej wielkości.


5. Łagodzi kaszel


Gdy następnym razem będzie Cię męczył uporczywy kaszel, sięgnij po gorącą czekoladę lub kilka kostek smakołyku - jak podają brytyjskie badania, może to zadziałać nawet lepiej niż syrop na kaszel.

W pewnej niewielkiej próbie przeprowadzonej pod egidą College of London teobromina, składnik obecny w czekoladzie, była bardziej skuteczna niż kodeina, lek o działaniu przeciwkaszlowym, a do tego nie przyniosła żadnych efektów ubocznych.

Aby przyjąć dawkę teobrominy wykorzystaną w badaniu, należy wypić mniej więcej 2 szklanki kakao.


6. Może zapobiegać cukrzycy


Trudno w to uwierzyć, ale czekolada prawdopodobnie pomaga uniknąć cukrzycy typu 2. Znów jednak mowa tu jedynie o jej gorzkiej odmianie. W przeprowadzonym we Włoszech badaniu okazało się, że zjadanie 100 g (czyli standardowej tabliczki) ciemnej czekolady dziennie przez 2 tygodnie zmniejszyło u zdrowych ochotników oporność na insulinę (która może prowadzić do cukrzycy typu 2).

17 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page