top of page

Co to jest konfekcjonowanie towaru?

Zaktualizowano: 19 maj 2023

„Klienci kupują oczami” – to stwierdzenie sprawdza się zwłaszcza w branży cukierniczej, gdzie kolorowe, pięknie zapakowane słodycze, ciastka i czekolady stanowią nieraz o decyzji zakupu. Wprowadzenie więc do obrotu właściwie zapakowanego produktu jest dobrze zrealizowanym etapem sprzedaży. Właśnie na tym etapie pojawia się konfekcjonowanie.


Czym właściwie jest konfekcjonowanie produktów?


To nic innego jak odpowiednie pakowanie, przepakowywanie i przygotowanie towaru do sprzedaży lub wysyłki. Konfekcjonowanie wyrobów cukierniczych, takich jak gotowe praliny, czekolady, lizaki czy ciastka, wymaga zastosowania właściwych opakowań, kartonów zbiorczych oraz naniesienia prawidłowych etykiet, oznaczeń, ewentualnie dodanie materiałów reklamowych. W zakres konfekcjonowania wchodzi więc odważanie produktów, zliczanie ich oraz pakowanie w pudełka przeznaczone do sprzedaży i zapakowania na paletach towarowych.


Jakie czynności wchodzą w skład konfekcjonowania?


Konfekcjonowanie dotyczy modyfikacji opakowania produktu bez zmiany cech fizykochemicznych samych produktów. Oznacza to więc nanoszenie na kartony i pudełka kodów kreskowych, etykiet informacyjnych czy opasek reklamowych. Na etapie konfekcjonowania produkty pakowane są najczęściej maszynowo, także w tzw. dwupaki i wielopaki. Mogą być też przepakowywane do osobnych opakowań. Konfekcjonowanie to również popularne insertowanie, a więc dodawanie różnych gratisów, próbek, ulotek czy informacji ofertowych do opakowania.


Dzięki estetycznemu konfekcjonowaniu wybrany produkt trafia do odbiorcy w pełni zabezpieczony, a dzięki temu zwiększa się przewaga nad konkurencją oraz zainteresowanie danym produktem czy samą firmą. Dobre opakowanie wpływa też na pozytywny wizerunek marki, przyczyniając się do budowania lojalności odbiorców.

20 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page