top of page

Produkcja lodów rzemieślniczych krok po kroku

Lody rzemieślnicze cieszą się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem. Chociaż klienci nadal chętnie sięgają po klasyczne lody soft, często określane mianem lodów włoskich lub amerykańskich, to jednak tradycyjne zimne desery, za sprawą swojego wyjątkowego, głębokiego smaku, zyskały sobie ogromną popularność. Jej tajemnica tkwi nie tylko w wysokiej jakości składnikach, ale również sposobie produkcji. W tym wpisie wyjaśnimy, jak przebiega proces wytwarzania lodów rzemieślniczych.


Najważniejsze etapy produkcji lodów rzemieślniczych


W pierwszej kolejności trzeba przygotować wszystkie niezbędne składniki. Aby mieć pewność, że lody będą wyróżniać się unikalnym, wyśmienitym smakiem, warto wybierać wysokiej jakości produkty naturalne.


Najważniejsza jest mieszanka bazowa, od której rozpoczyna się produkcja lodów. W lodach mlecznych bazą jest mleko, śmietanka, cukier, ewentualnie jajka. Sorbety tworzone są z wody i cukru. Odpowiednie przygotowanie bazy jest bardzo ważne, gdyż to od niej zależy jakość i smak lodów. Następnie dobierane są rozmaite dodatki, a te zależą od kreatywności producentów. Oprócz tradycyjnych lodów truskawkowych, bakaliowych czy czekoladowych, coraz częściej wdrażane są też różne innowacyjne pomysły, np. lody szpinakowe, ziołowe, marchewkowe itp.


Kiedy składniki są gotowe, można przejść do produkcji lodów rzemieślniczych. Najpierw zachodzi proces pasteryzacji. Odbywa się on z zastosowaniem pasteryzatora, czyli urządzenia, w którym baza lodowa najpierw jest podgrzewana do ok. 85°C, a następnie schładzana do ok. 4°C i sezonowana. Ten proces jest dość długi, gdyż trwa nawet kilka godzin. Następnie baza lodowa łączona jest z innymi składnikami (np. owocami, orzechami, pastami itd.) podczas miksowania.


Tak przygotowana mieszanka trafia do frezera do lodów. Tutaj lody są jednocześnie schładzane i mieszane. Dzięki temu uzyskują kremową i gładką konsystencję. Oprócz tego urządzenie zapewnia też stałe napowietrzenie lodów, co nadaje im odpowiedniej puszystości. Lody rzemieślnicze są przechowywane we frezerze w temperaturze ok. -8°C.


W kolejnym etapie gotowe lody przekładane są na kilka minut do szokownika, gdzie oddziałuje na nie bardzo zimne powietrze. Proces ten pozwala zachować właściwe napowietrzenie i strukturę lodów.

W końcu lody rzemieślnicze trafiają do szafy mroźniczej, w której są przechowywane aż do momentu umieszczenia ich w witrynie mroźniczej, z której trafią bezpośrednio do klientów.

112 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page