top of page

Urządzenia niezbędne do produkcji własnej czekolady

Zaktualizowano: 29 lis 2021

Kto nie lubi czekolady? Jej odmian jest tyle, że właściwie każdy może znaleźć coś dla siebie, jeśli chodzi o tą pyszną przekąskę. Występuje ona pod wieloma różnymi postaciami, ale każda z nich jest smakołykiem, któremu trudno się oprzeć. Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się jak wygląda proces produkcji tego przysmaku? Jest on bardzo ciekawy, ale także dość złożony. Niemniej obecnie każdy z nas może bez problemu wyprodukować czekoladę nawet we własnym domu albo też pomyśleć o otworzeniu manufaktury produkującej swój własny rodzaj czekolady. Czego jednak wytworzenie czekolady wymaga? Jakie urządzenia są niezbędne w procesie produkcji czekolady? Właśnie tym tematem postanowiliśmy się dzisiaj zająć i przybliżyć proces powstawania tej znanej na całym świecie słodkości.


Dlaczego produkcja czekolady?


Jednak, dlaczego chcielibyśmy w ogóle produkować czekoladę? Powodów jest kilka. Może ktoś ją po prostu uwielbia i ma możliwości, aby zacząć produkować czekoladę samemu. Prawda jest też taka, że produkcja czekolady to naprawdę ciekawy pomysł na biznes. Może wydawać się, że nie ma już miejsca na czekoladowe wyroby, ponieważ półki sklepowe są wypełnione produktami tego typu. Jednak według wielu specjalistów, produkcja czekolady to nadal bardzo niszowy temat. Większość czekoladowych produktów, które widzimy w sklepach to masowe produkty dużych firm. Tymczasem, jak pokazują inne branże, właśnie dla takich dużych firm sporą konkurencją zaczynają być mniejsze manufaktury produkujące specjalne wyroby. Może to być ciekawy kształt czekolady czy różnorodność samych czekoladek. Mała produkcja ma dużo atutów, takich jak świeże produkty, limitowane wersje wytworzonych smakołyków czy różne, eksperymentalne wręcz zabawy smakami i dodatkami do czekolady. To wszystko daje dużo miejsca do popisu właśnie dla małych manufaktur czekoladowych. Warto wiec zdobyć trochę informacji na temat samej czekolady oraz tego, jakie są możliwości jej produkcji.


Jak powstaje czekolada?


Przede wszystkim, warto jest dowiedzieć się jak w ogóle powstaje czekolada. Otóż ziarna kakaowca są po zerwaniu poddawane bardzo krótkiej fermentacji w specjalnych zbiornikach. Po tym procesie są one suszone, a w kolejnym etapie prażone w wysokiej temperaturze. To nadaje im odpowiedniego smaku oraz aromatu, znika też kwaśny posmak. Następnie ziarna suszy się oraz kruszy i pozbawia łusek. Proces ten trwa aż do momentu, w którym uzyskana zostanie konsystencja gęstego płynu. Zanim jednak czekolada trafi do zjedzenia, jeszcze przez długi czas jest mieszana, prasowana, ugniatana oraz odpowiednio podgrzewana i oziębiana, aby poprawić jej konsystencję i wygląd. Dopiero po tym wszystkim czekolada trafia do form i jest ostatecznie ochładzana. Po wyjęciu z form jest także odpowiednio pakowana i rusza w drogę wydobyć endorfiny od tego, kto będzie miał szczęście ją zjeść.


Jakie urządzenia są niezbędne do produkcji czekolady?


Szczerze mówiąc, bardzo trudno jest powiedzieć, jakie urządzenia są potrzebne do produkcji czekolady, ponieważ obecna technika sprawia, że gama urządzeń tego typu jest bardzo szeroka. Najlepiej jest zdecydować się na całą linię do produkcji czekolady i mas czekoladowych. Oczywiście linie takie można dopasować do swoich planów produkcyjnych i tego, na czym właściwie chcemy się skoncentrować. Możemy bowiem produkować czekoladę począwszy od ziaren kakaowca, a kończąc na zapakowanej tabliczce czekolady. Warto też ustalić jaką czekoladę chcielibyśmy produkować, bo jak wiemy czekolad jest wiele i każda jest trochę inna. Mówiąc jednak o konkretnych urządzeniach, to na pewno potrzebny będzie odpowiedni zbiornik do czekolady, czyli urządzenie nie tylko do jej przechowywania, ale przede wszystkim do jej odpowiedniego podgrzania. Inny niezbędny element to tak zwana temperówka. Urządzenie to ma za zadanie dokonać wstępnej krystalizacji zawartego w czekoladzie masła kakaowego, co jest ważnym elementem przygotowania czekolady do dalszej obróbki. Temperowanie sprawia, że czekolada przybiera stabilną krystaliczną formę oaz zapewnia jej połysk oraz odpowiednią łamliwość. Bardzo ważne są także urządzenia do mielenia różnych składników, oblewarki do czekolady czy różnego rodzaju tunele i komory chłodnicze. Warto także wspomnieć o urządzeniu, które nazywa się konsza. Służy ono do konszowania czekolady, czyli procesu polegającego na zemulgowaniu składników masy czekoladowej oraz odparowania z niej nadmiaru wody.


Oczywiście to tylko kilka urządzeń, które biorą udział w procesie produkcji czekolady. Być może ich nazwy brzmią nietypowo, jednak cała produkcja nie jest tak skomplikowana, jeśli posiada się odpowiednie do tego celu urządzenia. Tym bardziej, że profesjonalne firmy sprzedające takie urządzenia potrafią najlepiej doradzić, co jest potrzebne na sam początek przygody z produkcją czekolady.

185 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page