top of page

Jakie są urządzenia chłodnicze?

Zaktualizowano: 19 maj 2023

Urządzenia chłodnicze to podstawowe wyposażenie każdego lokalu gastronomicznego oraz zakładu wytwarzającego żywność. Urządzenia te mają za zadanie utrzymać określoną temperaturę, wymagana do przechowywania niektórych produktów. Chłodzony jest przede wszystkim czynnik, czyli powietrze i woda, które mają za zadanie utrzymać określone parametry środowiskowe. Wymagają tego głównie produkty, które łatwo się psują w temperaturze otoczenia, ale nie tylko – chłodzone są także napoje i inne towary.


Poszczególne urządzenia chłodnicze różnią się wielkością i sposobem chłodzenia. Wyróżniamy:

  • stoły chłodnicze – wyposażone są w szafy i szuflady, dzięki którym można atrakcyjnie wyeksponować produkty spożywcze;

  • szafy chłodnicze – są to lodówki przemysłowe z ze szklanymi drzwiami;

  • witryny chłodnicze – są mniejsze od lodówek i również mają charakter ekspozycyjny;

  • schładzarki szokowe – służą do szybkiego schładzania produktów w celu ograniczenia rozwoju bakterii w żywności.

Urządzenia chłodnicze mają zatem za zadanie obniżyć temperaturę produktu aż do momentu sprzedaży lub spożycia. W naszym asortymencie dostępne są także tunele chłodnicze, które w połączeniu z temperówkami do czekolady tworzą linię produkcyjną pralin.


Różne sposoby chłodzenia


Najpopularniejszymi urządzeniami chłodniczymi są chłodziarki sprężarkowe, które z wykorzystaniem czynnika termodynamicznego obniżają temperaturę. W chłodziarkach absorpcyjnych wykorzystywane jest zjawisko absorpcji – czynnik krąży pomiędzy absorberem a desorberem. Chłodziarki magnetyczne wykorzystują efekt magnetokaloryczny, a chłodziarki termoelektryczne pochłaniają energię pod wpływem przepływu prądu elektrycznego. Dostępne są także chłodziarki termoakustyczne, które transportują ciepło do ośrodka o temperaturze wyższej.

18 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page