top of page

Co jest potrzebne do produkcji czekolady?

Zaktualizowano: 19 maj 2023

Czekolada to prawdziwa królowa wśród słodkości. Delektują się nią zarówno młodsi, jak i starsi. Doskonale sprawdza się jako samodzielny deser, a także jako dodatek, na przykład do lodów, gofrów czy naleśników. Jak powstaje ten przysmak? Co jest potrzebne do produkcji czekolady? Zapraszamy do lektury przygotowanego przez nas wpisu.


Odpowiednie składniki


Produkcja czekolady jest niemożliwa bez odpowiednich składników. Najważniejszym elementem każdej czekolady jest miazga kakaowa. Powstaje ona z ziaren kakaowca. Ziarna po zebraniu są poddawane fermentacji, podczas której zmieniają kolor z jasnego kremu na ciemną purpurę. Kolejno ziarna są suszone na słońcu oraz prażone. Dopiero po takim przygotowaniu zostają zmielone. W ten sposób uzyskuje się wspomnianą miazgę.


Do produkcji czekolady niezbędne są także inne składniki. Należą do nich między innymi tłuszcz kakaowy, mleko oraz cukier. Do niektórych czekolad wykorzystuje się również dodatki, na przykład owoce czy orzechy.


Urządzenia do produkcji czekolady


Odpowiednie składniki to dopiero połowa sukcesu w produkcji czekolady. Niezbędne do tego są bowiem także specjalne urządzenia. Masa czekoladowa musi zostać poddana konszowaniu, które w zależności od rodzaju czekolady może trwać od kilku do nawet kilkunastu godzin, oraz temperowaniu, czyli hartowaniu.


Do tego celu polecamy linie do produkcji czekolad. Są to systemy złożone z poszczególnych maszyn, które umożliwiają zautomatyzowaną i wydajną pracę. Co istotne, linie można dowolnie rozbudowywać o kolejne urządzenia, na przykład tunele chłodnicze. Dzięki temu cały proces produkcji czekolady będzie odbywał się z wykorzystaniem jednej, prostej w obsłudze linii – od odpowiedniego opracowania mieszanki, aż po formowanie gotowych tabliczek.

24 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page