top of page

Czym jest pasteryzator?

Zaktualizowano: 4 mar 2023

Pasteryzatory są jednymi z podstawowych urządzeń używanych w cukierniach czy lodziarniach. Dzięki nim możliwe jest zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa sanitarnego gotowych wyrobów. Czym jest pasteryzator? Do jakich zastosowań wykorzystuje się to urządzenie? Na czym polega proces pasteryzacji? Spieszymy z odpowiedzią.


Jak działa pasteryzator?


Najważniejszą funkcją pasteryzatora jest odpowiednie podgrzanie znajdującej się w nim masy. Obróbka cieplna ma za zadanie zniszczyć mikroorganizmy wrażliwe na ciepło oraz zahamować rozwój bakterii. Dzięki temu gotowy produkt spełnia wymogi sanitarne, a tym samym jest w pełni bezpieczny dla zdrowia spożywających go osób. Pasteryzacja ma szczególnie istotne znaczenie w przypadku korzystania przy produkcji z takich składników jak jaja czy mleko. Co więcej, używanie pasteryzatora korzystnie wpływa też na trwałość produktu, który jest zdatny do spożycia przez znacznie dłuższy okres niż bez przeprowadzenia procesu pasteryzacji.


Dodatkowe funkcje pasteryzatora


Pasteryzator umożliwia nie tylko przeprowadzenie pasteryzacji produktów żywnościowych. Ułatwia on również codzienną pracę w cukierni czy lodziarni. Za jego pomocą możliwe jest dokładne wymieszanie i połączenie poszczególnych składników w jednolitą masę. Urządzenie dba o odpowiednie napowietrzenie gotowych mieszanek, na przykład lodowych. Dzięki temu zyskują one tak kremową konsystencję.


Zastosowanie pasteryzatorów w produkcji lodów


Pasteryzatory wykorzystywane są przede wszystkim do produkcji lodów. Umożliwiają sprawne przygotowanie mieszanki przy jednoczesnym zadbaniu o kwestie bezpieczeństwa. Dostępne w naszej ofercie urządzenia marki TELME pozwalają również na chłodzenie i konserwację gotowych lodów przed umieszczeniem ich we frezerze.

8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page