top of page

Jak powstają lody rzemieślnicze?

Zaktualizowano: 29 lis 2023

Lody rzemieślnicze to wyjątkowy deser, który zdobywa serca smakoszy na całym świecie. W odróżnieniu od masowej produkcji, lody te przygotowywane są z wysokiej jakości składników, często lokalnych, a ich receptury są pieczołowicie opracowywane przez doświadczonych rzemieślników.


Przygotowanie bazy lodowej


Pierwszym etapem produkcji lodów rzemieślniczych jest przygotowanie bazy lodowej. Składniki takie jak mleko, śmietana, cukier oraz żółtka jaj są mieszane razem i podgrzewane do określonej temperatury (około 85 stopni Celsjusza), aby uzyskać jednolitą konsystencję. Następnie, mieszanka jest schładzana, co pozwala na zagęszczenie i wydobycie pełni smaku. W przypadku lodów owocowych wcześniej przygotowany mus owocowy jest dodawany do bazy lodowej.


Dodawanie smaków


Kiedy baza lodowa osiągnie odpowiednią temperaturę, można zacząć dodawać smaki. W zależności od rodzaju lodów używa się naturalnych aromatów, ekstraktów czy past smakowych. Ważne jest, aby dodać odpowiednią ilość smaku, aby nie przesłodzić ani nie zdominować podstawowej bazy lodowej.

Następnie baza lodowa wraz ze smakami jest przekładana do specjalnej maszyny zwanej zamrażarką do lodów. Tam mieszanka jest mrożona i jednocześnie mieszana przez specjalne łopatki, które zapewniają powolne i równomierne mrożenie. Dzięki temu lody nabierają puszystej i kremowej konsystencji oraz unikają tworzenia się dużych kryształków lodu.


W trakcie procesu mrożenia można dodać różnorodne dodatki, takie jak kawałki czekolady, orzechy czy owoce. Dodatki te są równomiernie rozprowadzane w lodach, co sprawia, że każdy kęs lodów jest pełen smaku.


Pakowanie i przechowywanie


Gdy lody osiągną odpowiednią konsystencję, są przekładane do pojemników i przechowywane w urządzeniach chłodniczych do lodów o temperaturze około -18 stopni Celsjusza. W takich warunkach lody zachowują swoją jakość i smak przez dłuższy czas.


Lody rzemieślnicze to prawdziwa uczta dla podniebienia, a ich produkcja to sztuka wymagająca wiedzy, doświadczenia oraz pasji. Dzięki dbałości o szczegóły i wysokiej jakości składników, rzemieślnicy tworzą wyjątkowe desery, które cieszą się coraz większą popularnością wśród miłośników słodkości.

6 wyświetleń0 komentarzy

留言


bottom of page