top of page

Sposoby pasteryzacji produktów

Zaktualizowano: 20 paź 2023

Jednym ze sposobów pasteryzacji produktów jest klasyczna metoda polegająca na podgrzewaniu żywności do temperatury 60 - 85°C przez określony czas. W zależności od rodzaju produktu stosuje się różne parametry temperaturowe i czasowe. Na przykład, mleko pasteryzuje się przez 15 sekund w temperaturze 72°C, natomiast soki owocowe ogrzewa się do 80°C przez minutę. Po obróbce termicznej produkt jest szybko chłodzony, co pozwala na utrzymanie jego wartości odżywczych oraz smakowych.


Pasteryzacja wodna


Metodą pasteryzacji wodnej jest podgrzewanie produktów w opakowaniach szklanych, metalowych lub plastikowych w kąpieli wodnej o temperaturze około 85°C przez 20 - 30 minut. Ta metoda jest stosowana m.in. do konserwowania przetworów owocowych, warzywnych czy rybnych. W przypadku pasteryzacji wodnej istotne jest kontrolowanie czasu procesu oraz utrzymanie odpowiedniej temperatury.


Pasteryzacja sucha


Jest to metoda, której używa się głównie dla produktów sypkich i proszkowanych, takich jak mleko w proszku, płatki śniadaniowe czy przyprawy. Pasteryzacja sucha polega na ogrzewaniu produktu w strumieniu gorącego powietrza o temperaturze około 100°C przez kilka minut. Proces ten nie wpływa na właściwości organoleptyczne produktów.


Pasteryzacja HTST (High Temperature Short Time)


Pasteryzatory do lodów wykorzystują metodę HTST, która polega na krótkotrwałym podgrzewaniu produktów do wyższych temperatur niż w przypadku tradycyjnej pasteryzacji. Metoda ta jest szczególnie skuteczna dla płynnych produktów, takich jak mleko, sok czy piwo. Na przykład, mleko pasteryzowane tą metodą podgrzewa się do 85 - 90°C przez około 15 sekund.


Pasteryzacja UHT (Ultra High Temperature)


Jest to metoda szybkiej pasteryzacji, która polega na podgrzewaniu produktu do temperatury 135 - 150°C przez bardzo krótki czas (2 - 5 sekund). Po przeprowadzeniu procesu produkt jest natychmiast chłodzony i pakowany w szczelne opakowania. Stosuje się ją w przypadku mleka, napojów bezalkoholowych oraz przetworów owocowych i warzywnych.

17 wyświetleń0 komentarzy

Komentarze


bottom of page