top of page

Zalety urządzenia wielofunkcyjnego Ribot

Zaktualizowano: 7 sty 2023

Ribot to cenione urządzenie wielofunkcyjne, które zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność. Trudno się temu dziwić. To nowoczesny, ale prosty w obsłudze sprzęt, który z powodzeniem zastępuje wiele maszyn w cukierniach i lodziarniach.

Czym się charakteryzuje urządzenie wielofunkcyjne Ribot?


Ribot zdecydowanie wyróżnia się na tle innych sprzętów wielofunkcyjnych sprawną pracą. Jego działanie łączy w sobie funkcje wielu urządzeń w jednym. Są to m.in.:

  • pasteryzator;

  • frezer do lodów;

  • dojrzewalnik;

  • ubijaczka;

  • szatkownica;

  • rozdrabniacz;

  • schładzacz.

Ribot w cukierni czy w lodziarni to przede wszystkim synonim oszczędności przestrzeni. Dzięki temu urządzeniu nie trzeba inwestować już w inne sprzęty. Z tego względu Ribot jest idealnym rozwiązaniem dla małych i średnich zakładów, chociaż również w dużych cukierniach i lodziarniach świetnie daje sobie radę. To urządzenie zapewnia powtarzalność produkcji i niezawodną pracę przez bardzo długi czas.


Ribot w cukierni i lodziarni


Ribot to wielofunkcyjne urządzenie stworzone z myślą o cukierniach i lodziarniach. Maszyna posiada cylinder frezujący, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie lodów o idealnej konsystencji. Co więcej, urządzenie jest w stanie połączyć surowce piekarnicze i cukiernicze w ekspresowym tempie. Z jego pomocą można produkować dowolne kremy, pasty, nadzienia, ganasze czy polewy. Warto wiedzieć, że Ribot, w przeciwieństwie do wielu innych urządzeń wielofunkcyjnych, jest dostosowany do codziennej, wielogodzinnej pracy. Działa przy tym ekonomicznie i energooszczędnie. To jednak nie wszystko! Ribot doskonale sprawdza się nie tylko przy produkcji wyrobów cukierniczych czy lodziarskich. Z jego pomocą można produkować również zupy, buliony, potrawy mięsne, rybne, gotowane na parze oraz wiele innych.

13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page