top of page

Jak powstają praliny? Etapy produkcji z użyciem dozownika typu One Shot

Zaktualizowano: 23 wrz 2022

Technologia One-Shot opiera się na zsynchronizowanym wyładowaniu masy wypełniającej i czekoladowej otoczki do formy. Technika ta jest wykorzystywana do produkcji niemal wszystkich nadziewanych wyrobów czekoladowych, w szczególności pralin, trufli oraz batonów.


Produkcja pralin – jak to wygląda


Pierwsze systemy One-Shot zostały opracowane pod koniec lat 50. XX wieku. Niestety, wyroby były nieregularne, a czekoladowe otoczki – nieproporcjonalnie grube. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii do produkcji pralin udział czekoladowej skorupki można zmniejszyć do preferowanego poziomu i zastosować dowolną ilość wypełnienia.

Maszyna do pralin

Precyzyjna praca depozytorów czekolady pozwala osiągnąć optymalny stopień wypełnienia praliny. W pierwszym etapie prac dochodzi do zanurzenie dysz w profilowanych wgłębieniach. Następnie następuje jednoczesne dozowanie czekolady i nadzienia. Końcowym etapem prac jest uformowanie praliny otoczonej równomierną pokrywą czekoladową. Proces dozowania One-Shot można stosować do różnych produktów i kształtów. Niezależnie od tego, czy wykorzystywane są płynne wypełnienia, czy masy o dużej lepkości, deponatory One-Shot spełnią swoje zadanie.

Unikalny system obracającego się tłoka umożliwia łatwe czyszczenie i szybką wymianę końcówek, a modułowa konstrukcja umożliwia rozszerzenie systemu o spiralę chłodzącą i dowolne rozbudowanie linii produkcyjnej.

Uwaga! Dzięki opcjonalnemu rozszerzeniu typu Quadro-Shot zakłady cukiernicze mogą jednocześnie przetwarzać do czterech składników, co daje możliwość przygotowania najwyższej jakości pralin z dwoma nadzieniami w dwukolorowej czekoladowej otoczce.


Sztuka cukiernicza – wyroby z czekolady


Pomimo wdrożenia nowoczesnych technologii czekolada pozostaje produktem naturalnym, który bardzo dobrze reaguje na otoczenie, takie jak światło słoneczne i temperatura. W związku z tym produkcja wyrobów czekoladowych klasy premium wymaga umiejętności i doświadczenia.

praliny

Szkolenie i praktyka na maszynach to podstawa dla uzyskania najwyższej jakości wyrobów, dlatego, pracownicy odpowiedzialni za przygotowywanie specjałów z czekolady muszą dysponować nie tylko wiedzą z zakresu obsługi urządzeń, ale także posiadać umiejętności rzemieślnicze.

175 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

תגובות


bottom of page